Minulý týden vláda oznámila plán ozdravných opatření na stabilizaci státního rozpočtu, kde se počítá s omezením výdajů na provozní podporu pro fotovoltaické elektrárny (FVE) postavené zejména v letech 2009-2010. Toto omezení se ale netýká nových FVE, na které zájemci čerpají pouze jednorázovou investiční dotaci z programu Nová zelená úsporám či Modernizačního fondu, což potvrdil Petr Hladík, ministr životního prostředí v diskuzi pro Českou televizi.

Úsporná opatření vs. soláry

Součástí vládního úsporného balíčku je mimo jiné i omezení státních dotací, a to ve výši zhruba čtyřiapadesáti miliard korun. Škrty se nejvíce dotknou resortu průmyslu anebo zemědělství. Podpora investic do nových FVE nebo  tepelných čerpadel z emisních povolenek bude dále pokračovat.

Na rozdíl od provozní podpory pro FVE z let solárního boomu, které hodlá vláda osekat až o 18 miliard, se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se škrtání velké části národních dotací nedotkne programů jeho resortu.

Podpora investic do nových obnovitelných zdrojů je jednorázová a je v současnosti financována z peněz emisních povolenek. Zatímco provozní podpora pro FVE v minulosti se platí z ceny elektřiny v účtech spotřebitelů.

„Programy ministerstva životního prostředí se nebudou omezovat, rušit, nebo krátit ani v budoucnu. Za to „dám ruku do ohně.“ Úspory plánuje podle vládního plánu hledat pouze na provozních a personálních výdajích ministerstva,“ uvedl Hladík. 

Pozitivní dopady

Investiční podpora do nových obnovitelných zdrojů z emisních povolenek nezatěžuje státní rozpočet a zásadním způsobem přispívá ke zvládání energetické krize kvůli tomu, že dojde k lepšímu zateplování domů, instalaci fotovoltaických panelů a úspoře na straně domácností a podniků.

„Finanční prostředky z emisních povolenek dáváme do Modernizačního fondu či programu NZÚ a odsud je dáváme jako investiční pobídky na modernizaci energetiky, teplárenství, veřejné správy a jako v podobě dotací lidem. Jsou to investiční dotace na snížení energetické náročnosti,“ řekl Hladík.

„Pokud v této činnosti nebude pokračovat, pak budeme výrazně zaostávat za zbytkem Evropy. Takto se chová celá Evropa, a takto se musíme chovat i my,“ zdůraznil Hladík.

Emisní povolenky slouží k narovnání trhu, protože pouze oceňují neekonomické dopady spalování fosilních paliv, náležitě je ocenit a pak přesouvat výnosy směrem do investic do nových obnovitelných zdrojů.  „Je potřeba si uvědomit, že to neznamená, že se budou investovat peníze, které by šly mimo státní rozpočet. Je to také o tom, že pokud se tyto peníze investují, tak to zpětně přináší do státního rozpočtu ekonomické benefity a vybere se více daní,“ řekl zástupce hnutí Duha Jiří Koželuh.

Zdroj: solarninovinky.cz

SolidSun
Jsme součástí Skupiny SOLIDSUN

Partneři

Partneři