Průlom: Sehraje zelený vodík klíčovou roli jako medium pro vytápění?
Společnost Schwank ve svých laboratořích v Kolíně nad Rýnem vyvinula první tmavý zářič, který stoprocentně funguje na vodík. Jedná se o vůbec první typ klimaticky neutrálního vytápění, které je na zdejším trhu doslova průlomové.
Velké ambice
Společnost Schwank má s vodíkem i do budoucna velké plány. Jako nosič energie budoucnosti by toto médium mohlo využívat výhod skladování a distribuce prostřednictvím stávajících plynárenských sítí.
Výrobci infrazářičů již léta propagují moderní prvky a budoucí životaschopnost svých technologií. Nyní ale společnost Schwank stanovila přelomový milník v podobě vývoje prvního stoprocentně vodíkového trubkového topného systému.
„Přicházíme na trh s prvním neomezeným tmavým zářičem, který je kompatibilní s vodíkem. Za tímto účelem vytvořil tým z oddělení výzkumu a vývoje ve Schwanku v Kolíně and Rýnem pod vedením profesora Friedhelma Schlössera zcela novou technologii hořáku,“ přibližuje novinku Aleš Fukar, jednatel společnosti Schwank CZ, české pobočky celoevropského lídra v odvětví průmyslového vytápění a chlazení.
Schwank se rovněž v současnosti zaměřuje na možnosti výroby vodíku elektrolýzou za použití fotovoltaických panelů, které by mohly být instalovány na střechách skladových a výrobních hal. Takto vyrobený vodík by mohl sloužit jako palivo pro nákladní auta a současně také pro vytápění prostor. Hlavní výhodou vodíku je v tomto případě možnost jeho skladování.
Výzvou vodíkových systémů je vodík samotný
Práce s vodíkem bývá zpravidla poměrně složitá. Právě proto s tímto prvkem většina firem vůbec nepracuje, ačkoliv na rozdíl od jiných technologií vodík nezatěžuje životní prostředí.
„V minulosti jsme na základě složitých výpočtových modelů simulovali chování vznícení a spalování vodíku v uzavřených, maloobjemových systémech. Jakmile byly teoretické přístupy přeneseny do praktického prostředí laboratoře, rychle se ukázalo, proč je použití stoprocentního vodíku tak obtížné. Jde totiž o téměř nepředvídatelné chování samotného paliva. Co bylo na počítači považováno za funkční, nebylo v praxi zdaleka ideální. Proto jsme díky velkému množství intenzivní práce a nespočtu sérií živých testů vyvinuli první funkční tmavý zářič prakticky od nuly,“ tlumočí slova profesora Schlössera Aleš Fukar.
H2 jako logický krok v energetické transformaci
Společnost Schwank zdůrazňuje význam a nezbytnost vodíku pro předpokládaný energetický přechod. Právě toto médium může v následujících letech zvládnout ambiciózní ekologické cíle.
„Už v prvním kvartále 2023 budeme moci tato vodíková řešení prodávat všem zájemcům v České republice. V našich laboratořích v Německu i v České republice jsou zářiče už v provozu, první instalace už také proběhly u německých zákazníků a jak my, tak naši klienti si nemohou jejich funkčnost vynachválit. Věříme, že ve vodíku je budoucnost, především proto, že nezatěžuje životní prostředí, a zároveň jde o velmi spolehlivou alternativu vůči stávající konkurenci,“ uzavírá Fukar.
Zdroj: www.solarninovinky.cz